Microsoft Edge Yeni Logosu

Microsoft bütün PC’ler için yeni EDGE tarayıcısını piyasaya sürüyor

Windows 10 ile birlikte sürülen bildiğimiz klasik EDGE tarayıcısının zamanı artık yavaşça tükeniyor. Yeni Chromium tabanlı EDGE’i kısıtlı bir kitleye sunmasının ve denemesinin ardından Microsoft, artık tarayıcının büyük oranda hazır olduğuna kanaat getirmiş olacak ki, yeni EDGE’i bütün kullanıcılarına sunmaya karar vermiş. Eğer güncel veya güncele yakın bir Windows 10 sürümü kullanıyorsanız bu güncelleme çok yakında bilgisayarınızda olacak.

Microsoft yıllarca bizlere tarayıcısını kullandırmaya çalıştı hatta bunun için Google Chrome’un batarya ve güç kullanımı konusunda anlık bildirimler bile gönderdi. Sonunda pes eden Microsoft 2018’in sonlarında kendi Chromium tabanlı tarayıcısını piyasaya sürme kararı aldı.

 

Biraz Chromium’dan bahsedelim

Chromium Logo

Chromium, Google’a ait açık kaynak kodlu ve bedava bir yazılım projesidir. Google bu kodu, kendi tarayıcısı olan Chrome’u oluşturmak için kullanmıştır ki, Chrome’un Chromium’dan daha fazla özelliği vardır. Aynı zamanda EDGE, Yandex Browser, Amazon Silk gibi tarayıcılar da bu açık kaynaklı kodu kullanmaktadır. Chromium’un arayüzü minimalisttir. Google’ın bu projedeki amacı tarayıcıyı algısal ve fiziksel olarak hafif ve hızlı yapmak olmuştur.

EGDE’e geri dönersek…

Chromium EDGE (Microsoft tarayıcıyı yine EDGE adıyla sürüyor) Google Chrome’un kullandığı bu açık kaynak kodunu kullanıyor. Hatta görünüş olarak da epey Google Chrome’a benzeyen bu tarayıcıya, tabiki de Microsoft kendi dokunuşlarını yapmadan durmamış; karanlık tema, takip önleyici ve koleksiyonlar bunlardan bazıları. Ayrıca yeni tarayıcısı, Microsoft’un EdgeHTML motoru ile karşılaştırıldığında sayfaları işlemede oldukça iyi ve hızlı olduğu görülüyor. 

Yeni EDGE’i ne zaman deneyebilirim?

Microsoft yeni EDGE tarayıcısını Ocak 2020’de bazı bilgisayar kullanıcıları ile tanıştırdı. Ayrıca indirip denemek isteyen diğer kullanıcıları için de indirme olanağı sunulmuştu. Yalnızca Windows 1803 versiyonuna sahip kullanıcılar tarayıcıyı otomatik güncelleme olarak almışlardı. Bunu bir beta sürümü olarak tasarlayan Microsoft böylece tarayıcının problemlerini ve kullanıcı geri bildirimlerini değerlendirebildi. Şimdi ise, Microsoft’un bizlerle tanışmaya hazır yeni EDGE tarayıcısı, Windows versiyon 1803 ve 2004 kullanan bütün kullanıcılara güncelleme yolu ile indirilebilir hale getirildi. KB4559309 güncellemesini indirmeniz halinde yeni EDGE tarayıcısını deneme fırsatını bulabilirsiniz. Yükseltme esnasında favorileriniz, parolalarınız ve diğer kişisel verileriniz yeni tarayıcınıza aktarılacaktır. Fakat bir sebepten dolayı eski EDGE tarayıcısını kullanmaya devam etmek istiyorsanız güncellemeyi ertelemeniz kesinlikle önemli, çünkü güncelleştirildikten sonra eski tarayıcıya dönmek mümkün olmayacak. Fakat eski tarayıcının günleri sayılı, bir noktadan sonra güncelleme büyük ihtimalle zorunlu hale gelecek. 

 

Sizler Microsoft’un yeni tarayıcısını denediniz mi? Bu konudaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Panzehir

(Kaynak: extremetech.com / wikipedia.com)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir