WordPress: Nasıl Tema Kurulur?

by

WordPress için ücretli ve ücretsiz dağıtılan birçok tema bulunmaktadır. Ücretsiz temalara http://wordpress.org/ adresinden, ücretli, “Premium” olarak dağıtılan temalara ise www.woothemes.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, ücretsiz bir olarak dağıtılan “dfblog” temasının nasıl kurulacağını anlatacağız. Siteminizde “WordPress” ve “EasyPHP” kuruluysa aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1- Şu adrestendfblog” temasını indirin ve “C:\Program Files\EasyPHP 3.0\www\wordpres-2.7.1\wp-content\themes” dizinine çıkartın. Eğer sizin dizininiz farklıysa gerekli değişiklikleri yapmayı unutmayın.

2- WordPress’e “Admin” yetkileri olan bir kullanıcı adıyla giriş yapın ve ekranın sol tarafında yer alan “Appearance” butonuna tıklayın. Sisteminizde yüklü olan temalar “Manage Themes” sayfasında listelenecektir. Listelenen temalar arasında sizin temenızın bulunup bulunmadığını kontrol ediniz.

wntk_02wntk_03

3- WordPress’in varsayılan teması “Michael Heilemann” tarafından geliştirilen bir tema olan “Default” isimli temadır. Bu tema fazla gelişmiş özelliklere sahip oımasa da kullanışlıdır. Fakat birçok pluginle de uyumsuzdur.
wntk_04
4- “dfblog” temasının üzerine tıklayın. Temanız yeni bir pencerede “ön zileme” olarak açılacaktır. Pencerenin sağ üst tarafında yer alan “ActivatedfBlog” linkine tıklayın.
wntk_05
5- WordPress ana sayfanızı açın: Yeni temanız kullanıma hazır.
wntk_06
6- WordPress yönetim sayfasına geri dönün ve ekranıın sol tarafında “Appearance” altında yer alan “Theme Options” linkine tıklayın. “dfBlog 1.1.4 settings” başlıklı sayfada yer alan değerleri isteğinize göre değiştirin:
wntk_07
Header

Header Style: Açılır menüde yer alan değerler, sitenizin “Header“, yani üst tarafının rengini değiştirmeye yarar. İstediğinizi seçin ve “Save changes” butonuna tıklayın. WordPress ana sayfanıza geri dönün ve değişiklikleri kontrol edin.

Logo type: Sitenizin “Header”ında yer alacak logonun yazıdan veya grafikten oluşmasını tercih edebilirsiniz.

Backround

Background Style: Sitenizin arka palan rengini değiştirebilirsiniz.

Menu

Label of the first menu item: Sitenizin menü kısmında yer alacak ilk sayfa linkinin ismine karar verebilirsiniz. Var sayılan değer olarak “Home” atanmıştır. Siz “Anasayfa” veya “Haberler” gibi bir isim verebilirsiniz.

Subscribe to Feed visibility:RSS” linkini sitenizin menü kısmına ekleyebilir veya gizleyebilirsiniz.

wntk_08
wntk_09

www.panzehir.net

Diğer Yazılar