Windows XP desteği sona erdi.

perkant by

Microsoft 2001 yılında NT ve MS-DOS tabanlı ürün serisini birleştiren Windows XP’yi yayınladı. 2001 yılının başından 2007 yılında Vista’nın geliştirilmesine kadar satılmıştır. Microsoft’un en uzun soluklu işletim sistemi olmasına rağmen, güvenlik yönünden zayıf olması başta olmak üzere bir çok konuda eleştirilmiştir.

8 Nisan 2014’te Windows XP desteği sona erdi. Peki Windows’un desteklenmemesi ne anlama gelir?

Desteklenmeyen bir Windows sürümü artık Windows Update’den yazılım güncellemeleri almaz. Bunların arasında bilgisayarınızın kişisel bilgilerinizi çalabilecek virüsler, casus yazılımlar ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasına yardımcı olan güvenlik güncellemeleri işlevlerini yerine getirmezler.  Ayrıca windows güvenliğini geliştirmek için, yeni yazılım güncellemeleri ve donanımlar için driver desteği sunmaz.

 

Bu konuda Microsoft’un açıklaması;

Microsoft,Windows XP için 12 yıl boyunca destek sundu. Ancak artık, bizim ve donanım ile yazılım ortaklarımızın yeni ve harika deneyimler sunabilmek için kaynaklarımızı daha yeni teknolojilere yatırma zamanımız geldi.

Bundan dolayı, Windows XP için bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olan otomatik güncellemeler dahil teknik yardım artık sunulmamaktadır. Microsoft, Windows XP’den Microsoft Security Essentials’ın indirilebilmesini de sonlandırdı. (Microsoft Security Essentials’ı zaten yüklediyseniz sınırlı bir süre daha kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarınızı korumada imza güncellemelerini almaya devam edeceksiniz ancak Microsoft bilgisayarınızı korumaya yönelik güvenlik güncellemeleri artık sunmadığından, bu imzalar bilgisayarınızın güvenli olduğu anlamına gelmez.)

Destek sona erdiğinden, artık Windows XP’yi kullanmaya devam ederseniz, bilgisayarınız çalışır ancak güvenlik risklerine ve virüslere karşı daha korumasız hale gelebilir. Internet Explorer 8 de desteklendiğinden, Windows XP bilgisayarınız İnternet’e bağlıysa ve web’de gezinmek için Internet Explorer 8’i kullanıyorsanız, bilgisayarınızı başka tehditlere de maruz bırakıyor olabilirsiniz. Ayrıca daha çok yazılım ve donanım üreticisi, ürünlerini Windows’un daha yeni sürümlerine uygun hale getirdikçe Windows XP ile çalışmayan daha fazla uygulama ve cihazla karşılaşabilirsiniz.

 

 

Panzehir

Diğer Yazılar