Windows Installer Hatasının Çözümü

by

Bilgisayar kullanıcıları bazen Windows Installer hatası ile karşılaşırlar. Peki nedir bu Windows Installer hatası? İlk önce Windows Installer hakkında biraz bilgi verelim ve ondan sonra hatanın ne olduğu ve nasıl düzeltileceğini anlatalım.

Windows Installer, bilgisayarınıza program yüklenmesini ve program kaldırılmasını kontrol eden işletim sistemi bileşenlerinden biridir. Windows Installer ile bu işlemleri daha tutarlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Eğer Windows Installer zarar görürse neler olur hemen ona değinelim.
İlk olarak msi uzantılı ve exe uzantılı bazı programların kurulumunu yapamıyorsunuz. Hata ile ilgili olarak aşağıdaki gibi bir mesaj ile karşılaşıyorsunuz.

Böyle bir hata mesajı ile karşılaştığınızda yapmanız gereken Windows Installer‘ ın kaydını silip yeniden oluşturmaktır. Bunu da aşağıda belirtilen işlemleri sırasıyla takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

1) Başlat >> Çalıştır ( Başlata tıklayıp oradan çalıştır seçeneğini açıyoruz)
2) Karşımıza çıkan çalıştır penceresine >> MSIEXEC /UNREGISTER yazıp tamama basıyoruz.
3) Yukarıda belirtilen komutu girdikten sonra bilgisayarınız herhangi bir işlem yapmamış gibi görülebilir ancak girdiğiniz komut çalışmış ve işlem tamamlanmış olacak.
4) Yine Başlat >> Çalıştır’ a tıklayıp açılan pencereye MSIEXEC /REGSERVER yazıp tamama basıyoruz.
5) Bu komutu girdikten sonra da yine bilgisayarınız hiçbir işlem yapmamış gibi düşüneceksiniz ancak komut başarı ile çalışmış ve işlem tamamlanmış olacak.

Yukarıda belirtilen bu aşamaları sırayla uyguladığınız takdirde Windows Installer sorununu aşmış olacaksınız.

Yazan : Ferit Turna
Panzehir.Net

Diğer Yazılar