Uzak Masaüstü Bağlantı Geçmişini silmek

perkant by

Belki son kullanıcı’nın veya ev kullanıcılarının pek fazla haşir neşir olmadığı fakat kullanım,işlevsellik yönünden harika bir araç olan, uzak masaüstü (remote desktop) aracına değineceğiz.

Uzak Masaüstü Bağlantısı Nedir ?

Bilgisayarınızın başına oturup başka bir yerde bulunan uzak bilgisayara bağlanmanıza olanak veren teknolojidir. Örneğin evinizdeki bilgisayardan işyerinizdeki bilgisayara bağlanarak, o bilgisayarın başında oturuyormuş gibi tüm dosyalarınıza,programlarınıza ve diğer bütün kaynaklara erişebilirsiniz. İşyerinizde bir işi yarım bırakıp, eve geldiğinizdede aynı yerden devam edebilme imkanı sağlar.

Uzak masaüstü bağlantısı’ını nasıl yüklerim yada nerden ulaşabilirim?

Uzak Masaüstü Bağlantısı Xp-Vista-Win7’nin Profesional sürümlerde mevcuttur yeniden yüklemenize gerek yoktur. xp’de erişme yolu ;

Başlat(Start)–>Programlar (programs)–>Aksesurlar (Accessories)–> Uzak Masaüstü Bağlantısı (Remote Desktop Connections)

Buraya kadar problem yok fakat bağlandıktan sonra,çıkış yaptıktan sonra ulaştığımız diğer bilgisayarların ip’leri veya isimlerini halen görmekteyiz. Bu çoğu zaman istenmeyen birşeydir. Güvenlik dolayısıyla birçok kişi veya sistem yöneticisi bu konudan şikayetçidir.

Uzak Masaüstü Bağlantı Geçmişini Nasıl Silebiliriz ?

Windows XP ve 2003 server üzerinde :

Başlat > Çalıştır > Açılan kutuya regedit komutunu yazarak Enter yapalım.Açılan Kayıt defteri düzenleyicisi üzerinde sol taraftaki menüden sırasıyla

  • HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Terminal Server Client \ Default

yolunu takip ettiğinizde Default içinde MRU şeklinde dosyaların olduğunu göreceksiniz. Bu dosyaları silmek için dosya üzerine sağ tıklayıp Sil seçeneği ile uzak masaüstü bağlantı adreslerini silebilirsiniz.

  • HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Terminal Server Client \

yine aynı bölümde Default altında bulunan Servers dosyası içindeki uzak bağlantı ip adresleri bulunmaktadır. Bu ip adreslerinin bulunduğu dosyalarıda aynı yöntemle silmelisiniz.

Not: Bu bölüm windows 2003 server üzerinde yoktur.

www.panzehir.net

Diğer Yazılar