Türkiye’nin dijital Ar-Ge üssü olacak

perkant by

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) arasında, inovasyon ve araştırma geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerinin yürütüleceği ”Dijital Türkiye Üssü” projesi işbirliği protokolü imzalandı.

İTÜ Maslak Kampüsü’nde düzenlenen imza töreninde konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Ar-Ge ve inovasyon konularında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin çalışmalarını aynı çatı altında toplamayı amaçlayan Dijital Türkiye Üssü‘nün 2012 yılında tamamlanacağını söyledi.

İTÜ ve TÜBİSAD eş güdümüyle üniversite-sanayi iş birliğinin en önemli projelerinden birisi olarak hayata geçirilecek üssün, 30 bin metrekare kapalı alana sahip olacağını ifade eden Prof. Dr. Şahin, ”Aynı proje kapsamında 6 bin metrekare kapalı alana sahip Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi inşaatı da gerçekleştirilecek. Böylece akademik dünya ile bilişim sanayinin önde gelen şirketleri arasında bir sinerji sağlanacak. Lokasyon, kullanım ve kiralama açısından çok avantajlı şartlara sahip olacak Dijital Türkiye Üssü, Türkiye’nin Ar-Ge ve inovasyonda önde gelen şirketlerini aynı çatı altında birleştirecek” diye konuştu.

İTÜ’nün kurulduğu 1773 yılından beri sadece yetkin mühendisler yetiştirmekle yetinmediğini belirten Prof. Dr. Şahin, şunları kaydetti:
”Üniversitemiz ülkemizin sanayisinin kalkınmasına en üst düzeyde katkı sağlamış, bu amaçla üniversite-sanayi birlikteliğine her zaman önem vermiştir. Her mühendislik alanında öncü olan İTÜ, bilgisayar ve bilişim alanında da öncülüğünü göstermiş ve Türkiye’nin ilk Bilgisayar ve Bilişim Fakültesini kurmuştur. Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi için yeni bir yerleşim alanı planlanırken, Türkiye’ye örnek olacak yeni bir kavram ortaya konmuştur. TÜBİSAD ile birlikte oluşturduğumuz bu yeni modelde fakülte ve sanayi kuruluşlarının araştırma ve geliştirme bölümleri yan yana olacaklardır. Bugün başlattığımız modelin ülkemiz için örnek ve başarılı bir uygulama olacağına inanıyorum.” dedi.

ntvmsnbc

www.panzehir.net

Diğer Yazılar