Scream Veya Brutal Vokal Nasıl Yapılır?

by

Scream veya Brutal vokal yapabilmek ne sanıldığı kadar kolay ne de zor. Kolay, çünkü günümüzde birçok donanım ve yazılım desteği bu iki tür vokal tekniğini oldukça farklı noktalara kadar götürebiliyor. Zor, çünkü, her nekadar yazılım ve donanım desteği kullanılsa da, temel düzeyde scream ve brutal vokal tekniğinin olması, sağlam, sağlıklı bir gırtlak yapısının olması, sağlıklı ses kaslarının olması şart. Ayıca aşırı zorlamalar ses kaslarınızın zarar görmesine sebep olacağından dikkatli de olmanız gerekmektedir. Temel düzeyde scream veya brutal tonlarda ses çıkarttığınızı, en azından birkaç satır da olsa şarkı söyleyebildiğinizi varsayarak “MAGIX Music Maker“ı sisteminize kuruyor ve başlatıyorsunuz. Ayrıca mikrofonunuzu takmayı da unutmayın.

1- Klavyenizden “R” kısayolunu kullanarak “Audio recording” iletişim penceresini açın.

2- Gerekli ayarları yaptıktan sonra “Record” tuşuna basın ve yapabildiğiniz kadarıyla scream veya brutal tonda şarkınızı söyleyin. Kayıt işlemini bitirmek için kırmızı butonun yanındaki butona tıklayın.

3- Açılan pencereyi “Yes” butonuna tıklayarak kapatın. Ardından, “Audio recording” pencersini de kapatın.

4- Ses kaydınızın birinci kanalda olduğunu görmüş olmalısınız.

01

5- Şimdi, “Templates” tabına tıklayın ve “Audio FX”i seçin. Efekt çeşitleri arasında yeralan “Tone lower“ı tutun ve ses kaydınızın üzerine sürükleyerek bırakın.

6- Kaydınızı klavyenizden “Spacebar“a tıklayarak dinleyebilirsiniz. Sesinizin değiştini fark ettiniz mi? Kaydınıza biraz daha hava katmak için “FX” butonuna tıklayın ve “Vocals/Delay:Long, wide echo“yu seçin.

02

Diğer efekt türlerini kullanarak daha farklı tonlar ve etkiler elde edebileceğinizi unutmayın.

www.panzehir.net

Diğer Yazılar