Resident Evil Zero’dan Yeni Haber

Yusuf Çetinkaya by

Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz haftalarda haberini verdiğimiz Resident Evil Zero HD‘den yeni haber geldi. Haberde resident evil zero’nun prototip halinden, günümüz hd haline kadar kmple yayınlandı. Açıkçası bende şok oldum! Çünkü prototip hali nintendo 64′teydi. Neden şok oldum derseniz; çünkü nintendo 64’ün kapasitesi nintendo gamecube’ten daha düşüktü.

Açıkçası prototip neden gamecube yerine nintendo 64 denemiş orasını bende anlamadım, zira oyun kendisi ozaman sadece nintendo gamecube için yapılmıştı.


Resident-Evil-0-HD-Remaster-Comparison-Prototype

 

Nintendo 64 ile nintendo gamecube arasındaki farkları söylemek gerekirse;

  • Nintendo 64’ün diski o zamanlar Sony ps1 cd kulanırken, nintendo hala kartuş kulanıyordu ve kartuşunda boyutu anca 64mb limiti vardı.
  • Nintendo gamecube ise mini disket kulanıyordu tabi disketler özel yapımdı tek bir tanesi 1.5gb kapasiteli idi.

Hulasa-ı Kelam; Resident Evil Zero Gamecube de 2 mini disk 3.5-4.0gb arasındaydı. Şimdiki hd versiyonu ise 28gb ihtimali var. Neden idimal derseniz, resident evil 1 HD remester pc versiyonu 28gb  çıktı.

Neyse sözü fazla uzatmıyıp sizi Capcom’un, prototip’ten  simdiki HD tanıtımıyla baş başa bırakıyorum.

 

 

Çıkış tarihi:

2016 başı pc, ps4, xbox one, xbox 360, ps3

https://www.youtube.com/watch?v=wOrfsMy5m6k

  • Buda 4 gün önce çıkan ps4 demosu

Not:

  • ps1’in cd kapasitesi 500-700mb arasındaydı.
  • Nintendo 64 ise 64mb ama bi gerçek şuki nintendo ik 32/64bit  aletti.Nintendo 32bit/64bit arası bir işlemiciye sahipti.
  • ps1 16/32bit aletti 16bit/32bit işlemciye sahipti ve avrupada ozamanlar ps1’i, nintendo 64 satış olarak geçmiştir ne varki nintendo 64 bazı başarısızlıkları tanımayıp, üstüne eğilmediğinden üretimi bitmiştir. Başarısızlıkları: Biri fazla rpg oyun yapmaması, ikincisi ise yazılımsal olarak çok zor oyun yapabiliyordu. Nintendo sadece kendi cihazına kendi oyununu yapıyordu. Başka firmalara oyun yapamıyordu. Özellikle Avrupa’da  bu işi düzelmek için erkenden gamecube çıktı ama nafile. Nintendo gamecube  ps2 ile xbox arasında ezildi ve 2007’de üretimi bitti. Şuanda wii cihazı olanlar, nintendo gamecube oyunlarını halen oynuyordur ne de olsa anılarda kaldı.

Not 2:Wii’ninde üretimi 2 sene önce bitmiştir.

Yusuf Çetinkaya

Panzehir

Diğer Yazılar