PlayStation 3´ün güvenlik sistemi programcılar tarafından aşıldı

by

Sony´in ünlü konsolu PlayStation 3 piyasaya çıktığı 4 yıldan bu yana korsanlar tarafından kırılamamıştı. Geçtiğimiz aylarda bir hacker konsolun bazı sistemlerini ele geçirmiş ancak yine de kopya oyunları çalıştıramamıştı.

PS3
PS3

PS 3´ün anti korsan rekoru, iPhone marka telefonlarında baş belası olan jailbreak yöntemi sayesinde kırıldı. USB şeklinde tasarlanmış özel bir çip sayesinde kırılan PS3 Blu-Ray olmadan da oyunları çalıştıracak hale geliyor. Peki ama bu olay nasıl gerçekleşti?

Konsolun ilk piyasaya çıkışından bu yana sayısız hacker grubu ve firma PS 3´ü kırmak için birbirleriyle yarışıyordu. Psjailbreak adlı grubun kendi sitelerinde yaptığı duyuruya göre, konsolu ele geçirmek için diğer gruplardan farklı bir yöntem denedi.

Cihaz Nasıl Kırıldı?

Play Station 3’ü hacklemek isteyen diğer gruplar cihazın mevcut işletim sistemini hack´lemeye çalışırken PSjailbreak, PS3´ün kendi geliştirdikleri sistemle çalışmasını sağlıyor.

Ancak cihaz Jailbreak yöntemiyle kırıldığı zaman bunun geri dönüşü olmuyor. Oyunlar yeni yamalardan faydalanamıyor ve kullanıcılar online PSN platformuna bağlanamıyorlar.

KAYNAK

Diğer Yazılar