Pardus’ta Hata Bildirimi

perkant by

Pardus’ta hata takip sistemi yani bugzilla ; windows da olduğu gibi pardus işletim sisteminde de, bu işletim sistemini geliştiren, oluşturan insanların, son kullanıcının yaşadığı hataları takip eden bir sistem mevcut; Pardus hata takip sistemi

Hata Takip Sistemi Nasıl Kullanılır :

Hata Takip Sistemi kullanıcı hatasından kaynaklanan yada doğru tarif edilmediği için anlaşılamayan, tekrar edilemeyen ve dolayısı ile çözülemeyen hatalarla doludur.

Geliştiricilerin üzerindeki yükü hafifletmek ve fark edilen sorunların daha hızlı bir şekilde çözülmesine yardımcı olmak için bazı kurallara dikkat etmemiz gerekir.Her karşılaştığınız sorun dağıtımdan kaynaklanmak zorunda değildir, bazıları belirli ayarlamalar ya da değişikliklerle çözülebilir ve en önemlisi hata kayıt sistemi bu gibi konularda yardım alabileceğiniz bir yer değildir. Karşılaştığınız sorunun hangi türden bir sorun olduğunu anlamak öncelikle sizin görevinizdir. Eğer kendi kendinize karar vermekte zorlanıyorsanız, yardım almakta kullanabileceğiniz kaynaklara http://www.pardus.org.tr/destek/ adresinden ulaşabilirsiniz.

bugzilla main page

Hata kaydı oluşturmak kolay bir iş gibi görünse de dikkatle yapılması gereken bir iştir. Hatayı tekrar etmek için takip edilmesi gereken adımlar, donanım bilgileri gibi fiziki koşullar, hata tekrar edilirken açık olan servis, sunucu ya da diğer yazılımlar, bunlarla ilgili ayarlamalar ve hata ile ilgili olabilecek diğer tüm bilgilerin kayıtta yer alması sorunun anlaşılmasını kolaylaştırır. Ancak çoğu durumda tüm bu bilgileri toplamak uzun zaman alır ve ortaya çıkan veriler oldukça uzun ve okunamaz olur. Bu nedenle hata ile ilgisi az olan bilgilerin hata kaydında yer almaması daha iyidir.

Hata kaydının oluşturulmasının ardından başlayan süreç bazen uzun sürebilir. Geliştiriciler her dakika kullanıcılardan gelen hata bildirimleri ile ilgilenemezler. Çoğunun iş yükü ve çalışma şartları çok ağırdır. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir. Geliştiriciler hata ile ilgilenmeye başladıklarında olasılıkla sizden ek bilgi talep ederler ya da sorunu çözebilecek bazı yönlendirmelerde bulunurlar. Bunlara olabildiğince hızlı ve açık yanıtlar vermek süreci hızlandırır.

Alıntı ve kaynak : ozgurlukicin.com

www.panzehir.net

Diğer Yazılar