Outlook’ta Gelen Kutusu Onarım aracı

perkant by

Haberleşme, gündelik iş mailleri ve daha sayacağımız bir çok  işlevi outlook sayesinde, tutarlı,düzenli bir şekilde tutarak ; binlerce not almamızı önler.

Tabii her güzelliğin yanında bazen sinir bozucu hallerde eklenebiliyor. Outlook gelen kutunuzun iki Gb. olması durumunda gelecek yeni mailleri almaz, çünkü kapasitesi iki Gb. ile sınırlıdır. Bu kotanın dolması durumunda sizi uyararak otomatik arşivlmeyi aktifleştirmek istediğini söyler.

Bu gibi durumlar gayet doğal olmasına rağmen bazen anlamadığımız veya gözden kaçan sebeplerden dolayı outlook cevap veremez hale gelip gelen mailleriniz bozulur. Bunun için Microsoft bir araç dahil etmiş Microsoft 2003 cd’sinin içerisine;

Gelen Kutusu Onarım Aracı (Scanpst.exe), kişisel klasör (.pst) dosyalarıyla ilişkili sorunların giderilmesine yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır.

Gelen Kutusu Onarım Aracı, Microsoft Outlook 2002 ve Microsoft Office Outlook 2003 kurulumu sırasında otomatik olarak yüklenir.

Gelen Kutusu Onarım Aracı’nı kullanmak için, Microsoft Windows Gezgini yardımıyla aşağıdaki klasörlerden birini bulun ve Scanpst.exe dosyasını çift tıklatın.

Scanpst.exe dosyası genelde aşağıdaki klasörlerden birinde bulunur:

<disk sürücüsü>:\Program Files\Common Files\System\Mapi\1033\
<disk sürücüsü>:\Program Files\Common Files\System\MSMAPI\1033

Gelen Kutusu Onarım Aracı’nı çalıştırmak için, aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Başlat‘ı tıklatın ve işletim sisteminize bağlı olarak Bul veya Ara‘nın üzerine gelin.
  2. Aşağıdaki ada sahip dosya ve klasörleri ara kutusuna scanpst.exe yazın.
  3. Scanpst.exe dosyasını çift tıklatarak Gelen Kutusu Onarım Aracı’nı açın.
  4. Kişisel klasörler (.pst) dosyasının yolunu ve dosya adını yazın veya Gözat‘ı tıklatıp Windows dosya sistemini kullanarak dosyayı bulun.
  5. Başlat‘ı tıklatın.

NOT : Microsoft Outlook  datalarına ;

C:\Documents and Settings\kullanıcı adı\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook

yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

www.panzehir.net

Diğer Yazılar