Os x 10.8 Mountain Lion Kurulumu

perkant by

Herkese merhabalar;
Bilgi: Os x aslında açık kaynak kodlu Linux tabanlıdır fakat os x ‘un kendisi kapalıdır. Kullanılan X roma rakamındaki 10 sayısını ifade eder. Yani; Mek os on (mek os ten) olarak okunur. Mek os iks demeye alışsak ta gerçekte mek os on’dur.
Rhapsody Mac OS X adıyla 24 Mart 2001’de piyasaya sürüldü. O tarihten bu yana ;

  • Mac OS X 10.0 (Cheetah),
  • Mac OS X 10.1 (Puma),
  • Mac OS X 10.2 (Jaguar),
  • Mac OS X 10.3 (Panther),
  • Mac OS X 10.4 (Tiger) ,
  • Mac OS X 10.5 (Leopard),
  • Mac OS X 10.6 (Snow Leopard) ,
  • Mac OS X 10.7 (Lion) ve
  • OS X 10.8 (Mountain Lion) piyasaya sürülmüştür. Os x Mountain Lion’u Apple Store sitesinden $19.99’a indirip, dilerseniz dvd,dilerseniz usb ile kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Apple Mac Os x işletim sisteminin son sürümü olan os x 10.8 Mountain Lion kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Öncelikle: elimizdeki Os x cd-Dvd veya usb’yi bilgisayarımıza takalım.

  1. Mac’imizi açıyoruz, açılış sesinden sonra; option (alt) tuşunu basılı tutarak cd-dvd-usb ne takılı ise boot ediyoruz.
2. Gelen ekranda daha önceden usb belleğe kurduğum Mountain Lion simgesine tıklayıp, biraz bekledikten sonra dil seçimi ekranına gideriz.

3. Dil seçimini yapıp ilerliyoruz–> Disk Utility‘i seçip–>> continue tıklayıp ilerliyoruz.
4. Disk Utility den–> 1-Erase 2-sol bölümden harddiskimizi seçiyoruz 3- Erase (sil) diyoruz. Uyarı çıkar ve” bu bölümü silmek istediğinizden emin misiniz”  (are you sure you want to erase the partition) erase  deyip silme işlemini başlatıyoruz.
5. Silme işlemi bittikten sonra disk utility den çıkıyoruz.
6. Utilities menusunden–>Reinstall os x seçip–> continue deyip devam ediyoruz. Karşımıza Os x mountain penceresinden continue deyip devam ediyoruz. Karşımıza çıkan lisans sözleşmesine agree deyip kabul ediyoruz. I have read and agre to the terms of the software license agreeement (yazılım lisans sözleşmesinin şartlarını okudum ve kabul ediyorum) Agree diyoruz.
7. Sistemi hangi harddiske kuracaksak onu seçip install diyoruz. Yükleme için yaklaşık bir dakika ön hazırlık sürecek sonra otomatik yeniden başlayacak ve yükleme işlemi başlayacak.
8. Yükleme işleminden sonra Ülke seçip continue diyoruz. Ardından klavye seçimini yapıyoruz. Daha sonra ”trasnfer information to this mac” herhangi bir yedeğiniz varsa bunu mac’inize transfer edip etmeyeceğinizi sorar! Not Now deyip continue diyoruz. Sonraki ekranda lisans sözleşmesini okuyup kabul ettiniz mi diye sorar. Agree diyoruz.
9. Artık sistem kurulumu bitti sıra bilgisayarınızda hesap oluşturmada; full name (istediğiniz bir isim yazabilirsiniz) ve şifre belirleyebilirsiniz. Password hint (parola hatırlatma) için bir ipucu yazabilirsiniz. Sonra continue.
10. Select your timezone (zaman dilimini seçin), closest city (yakın şehir) istanbul-Turkey seçip, continue deyip devam edebilirsiniz.
11. İşlem bitti. Start using your mac deyip macinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diğer Yazılar