.odt uzantılı dosya nedir? nasıl açılır,nasıl çevrilir?

perkant by

.odt (OpenDocument Metin ) uzantılı dosya Open Office Dökümanıdır. Diğer bir deyişle ; Open Office isimli program paketi ile yazılmış dökümandır.
Diyelimki acilen birşeyler yazmak zorundasınız ve bilgisayarınızda Microsoft Office 2003-2007 programları mevcut değil. Sizde mevcut olan Open Office programını kullandınız ve bilgisayarınıza kaydettiniz. Bu belgeyi , open office’in olmadığı bir yerde kullanmak istediniz ve açamadınız. Bunun için neler yapabilirsiniz ki belgeniz açılsın :

  • Eğer bilgisayarınızda Microsoft Office 2007 mevcut ise ;
  1. Microsoft Office Düğmesi‘ni Düğme resmi ve sonra ‘ı tıklatın.
  2. Dosya türü listesinden OpenDocument Metin türünü seçin.
  3. Açmak istediğiniz dosyayı tıklatın ve sonra da ‘ı tıklatın.

Belgeyi açtıktan sonra ,

  1. Microsoft Office Düğmesi‘ni Düğme resmi ve sonra da Farklı Kaydet‘i tıklatın.
  2. OpenDocument Metin türünü tıklatın.

Bu sayede hem belgemizi açtık, hemde farklı kaydetme imkanına sahip olduk.

  • Eğer bilgisayarınızda Microsoft Office 2007 ve Open Office mevcut değilse;

“OpenXML/ODF Translator” paketi kurarak Microsoft word içinde açabilirsiniz. Bu paket ücrestsiz olup linki ve detayları aşağıdadır.

OpenXML/ODF Translator linkini tıklayıp download now butonuna tıklayarak indirirniz. (OdfAddInForOfficeSetup-en.3.0.5254 bu isimle iner) inen  programı kurun, kurulum bittikten sonra Microsoft Word 2003’ü açıp, aşağıdaki yolları takip etmeniz yeterlidir:

word2003teodteklentisi1word2003teodtuzantısınıaçmak1word2003teodtuzantısınıaçmak2word2003teodtuzantısınıaçmak3word2003teodtuzantısınıaçmak4word2003teodtuzantısınıaçmak5

Belgemizi convert edip bize sundu. Özel belge olduğu için paylaşmadım ama sorunsuz bir şekilde çevirdi.

Dikkat : OpenDocument Metin (.odt) biçimi ile Word 2007 (.docx) biçimi arasındaki farklar ;

Microsoft Office Word 2007’deki bir dosyayı, OpenDocument Metin (.odt) biçiminde kaydettikten sonra yeniden Word 2007’de açtığınızda, Word 2007 sürümü ile OpenDocument sürümü arasında bazı biçimlendirme farklılıkları dikkatinizi çekebilir. Aynı şekilde, bir OpenDocument dosyasını Word 2007 uygulamasında açtığınızda da biçimlendirme farklılıkları görebilirsiniz. Bunun nedeni, dosya biçimlerinin desteklediği farklı özelliklerdir.

www.panzehir.net

Diğer Yazılar