Buradasiniz: Ana Sayfa // Manşet, Yazılım // .odt uzantılı dosya nedir? nasıl açılır,nasıl çevrilir?

.odt uzantılı dosya nedir? nasıl açılır,nasıl çevrilir?


.odt (OpenDocument Metin ) uzantılı dosya Open Office Dökümanıdır. Diğer bir deyişle ; Open Office isimli program paketi ile yazılmış dökümandır.
Diyelimki acilen birşeyler yazmak zorundasınız ve bilgisayarınızda Microsoft Office 2003-2007 programları mevcut değil. Sizde mevcut olan Open Office programını kullandınız ve bilgisayarınıza kaydettiniz. Bu belgeyi , open office’in olmadığı bir yerde kullanmak istediniz ve açamadınız. Bunun için neler yapabilirsiniz ki belgeniz açılsın :

 • Eğer bilgisayarınızda Microsoft Office 2007 mevcut ise ;
 1. Microsoft Office Düğmesi‘ni Düğme resmi ve sonra ‘ı tıklatın.
 2. Dosya türü listesinden OpenDocument Metin türünü seçin.
 3. Açmak istediğiniz dosyayı tıklatın ve sonra da ‘ı tıklatın.

Belgeyi açtıktan sonra ,

 1. Microsoft Office Düğmesi‘ni Düğme resmi ve sonra da Farklı Kaydet‘i tıklatın.
 2. OpenDocument Metin türünü tıklatın.

Bu sayede hem belgemizi açtık, hemde farklı kaydetme imkanına sahip olduk.

 • Eğer bilgisayarınızda Microsoft Office 2007 ve Open Office mevcut değilse;

“OpenXML/ODF Translator” paketi kurarak Microsoft word içinde açabilirsiniz. Bu paket ücrestsiz olup linki ve detayları aşağıdadır.

OpenXML/ODF Translator linkini tıklayıp download now butonuna tıklayarak indirirniz. (OdfAddInForOfficeSetup-en.3.0.5254 bu isimle iner) inen  programı kurun, kurulum bittikten sonra Microsoft Word 2003’ü açıp, aşağıdaki yolları takip etmeniz yeterlidir:

word2003teodteklentisi1word2003teodtuzantısınıaçmak1word2003teodtuzantısınıaçmak2word2003teodtuzantısınıaçmak3word2003teodtuzantısınıaçmak4word2003teodtuzantısınıaçmak5

Belgemizi convert edip bize sundu. Özel belge olduğu için paylaşmadım ama sorunsuz bir şekilde çevirdi.

Dikkat : OpenDocument Metin (.odt) biçimi ile Word 2007 (.docx) biçimi arasındaki farklar ;

Microsoft Office Word 2007’deki bir dosyayı, OpenDocument Metin (.odt) biçiminde kaydettikten sonra yeniden Word 2007’de açtığınızda, Word 2007 sürümü ile OpenDocument sürümü arasında bazı biçimlendirme farklılıkları dikkatinizi çekebilir. Aynı şekilde, bir OpenDocument dosyasını Word 2007 uygulamasında açtığınızda da biçimlendirme farklılıkları görebilirsiniz. Bunun nedeni, dosya biçimlerinin desteklediği farklı özelliklerdir.

www.panzehir.net

Tags: , , , , , , , , , , ,

4 Responses to " .odt uzantılı dosya nedir? nasıl açılır,nasıl çevrilir? "

 1. […] .odt (OpenDocument Metin ) uzantılı dosya Open Office Dökümanıdır. Diğer bir deyişle ; Open Office isimli program paketi ile yazılmış dökümandır. Diyelimki acilen birşeyler yazmak zorundasınız ve bilgisayarınızda Microsoft Office 2003-2007 programları mevcut değil. Sizde mevcut olan Open Office programını kullandınız ve bilgisayarınıza kaydettiniz. Bu belgeyi , open office’in olmadığı bir yerde kullanmak istediniz ve açamadınız. Bunun için neler yapabilirsiniz ki belgeniz açılsın : odt dosyası nasıl açılır […]

 2. Kamil Erbil diyor ki:

  Notebook’uma yapılan tamirden sonra OpenOffice.org yüklemiştim. Benim için çok önemli olan Windows programında kaydettiğim bilgileri OpenOffice.org da açtım. Her hangi bir sorun çıkmadı. Yazmıya devam ettim ve kaydettim. Yaklaşık 700 sayfadan fazlaydı. Sonra Notebook’um onarılması olanaksız şekilde arızalandı.
  Bu defa masa üstü bilgisayar aldım. İşletim sistemi Windows 7. Windows Microsoft Office 2003 kullanıyorum. Notebook’um bozulmadan notlarımı DVD ye aktarmıştım. Oradanda şu an bilgisayarıma aktardım. Fakat OpenOffice.org la yazıp kaydettiğim dosyamı ne yaptımsa bir türlü açamadım. Dosyayı tıkladığımda bir saniyelik bir sürede Windows 2003 logosu çıkıyor ve hemen ardından Dosya dönüşümü diye bir pencere açılıyor.Açılan bu pencerede “Belgenizi okunabilir yapan kodlamayı seçin, Metin kodlaması o Windows (varsayılan) o MS-DOS o Diğer kodlama” seçenekleri çıkıyor. Sağ taraftaki pencerede ise ; Türkçe (Windows)_Türkçe (Mac)_Türkeçe (ISO)- Türkçe (DOS) la birlikte yabancı ülkelerin ki de çıkıyor.Hemen hepsini denediğim halde bir türlü dosyamı açamadım.
  Çok uzun bir zamanda düzenleyip derlediğim dosyalarımı kaybetmek istemiyorum.
  Sizin yukarıdaki tarifiniz üzerine;1.Microsoft Office Düğmesi‘ni ve sonra Aç‘ı tıklatım.
  2.Dosya türü listesinden OpenDocument Metin türünü seçin diyorsunuz ama benim açılan pencerede OpenDocument yok. olanlar şunlar;Tüm dosyalar,Tüm word belgeleri,Word belgeleri,XML dosyaları,Tüm web sayfaları,belge şablonları var. Bunları denediğim halde açamadım.
  Her kim olursa olsun bana bu dosyayı nasıl açacağımı bildirirseniz size minnetar kalacağım.
  Saygılarımla,

 3. derya diyor ki:

  Sayın Kamil Erbil

  çok eski tarihli bi talep farkındayım ama an itibari ile yukarıdaki OpenXML/ODF Translator programı indirip 42 sayfalık makalemi kurtarmış bulunmaktayım içinde bulunduğum mutluluğu anlatamam ki 42 sayfa nerde 700 sayfa nerde darısı başınıza demek istiyorum linki paylaşan arkadaşada allah razı olsun demek istiyorum…

Yorum Yap

Panzehir

Bilgi

.Net

Teknolojileri
Copyright © 2009 Panzehir Bilgi Teknolojileri Portalı. All rights reserved.
Bizi Sosyal Medyadan Takip Edebilirsiniz: