Nokia Şarj Derdini Bitiriyor

perkant by

Şarjı dayanmayan cihazlardan bıktınız mı? Nokia bu derdinizi çözecek bir teknoloji peşinde.

Taşınabilir cihazlar için bir süredir dedikodu haberlerini duymuştuk.Nokia için çalışan Bilim Adamlarının taşınabilir cihazlar için havada yeterli enerjinin bulunduğunu söylüyorlar.

Şüphesizki artık teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.Taşınabilir cihazlar için şarj aletleri taşımak,bitecek korkusuyla yükünüze yük katmak zorunda kalırsınız.Bu noktada ”keşke şarj derdi olmasaydı”  deriz çoğumuz.Nokia Bilim adamları için bunlar hayal değil eğer bu proje gerçekleşirse tamamen bu sıkıntıdan kurtulmuş olacağız.

Havadaki dalgalar doğru şekilde toplanabildiği takdirde(wi-fi,radyo v.b) cihazları prize takmadan şarj etmek mümkün olabilecek.Hatta bununla ilgili ilk örnek geliştirilmiş bile.

Tek sıkıntı kapalı bir cep telefonunun düzgün şarj olabilmesi için en az 50 miliwatt enerji toplaması gerektiğini fakat şuanda 3 ila 5 miliwatt enerji toplayabiliyor.

Projenin en sevindirici kısmı ise,bilim adamlarının bu teknolojiyi  3-4 sene içerisinde kullanılabilir hale getirmeyi planlıyor olmaları.

6500_nokia_550x530


Sanırım planlanan sürede tamamlanırsa, taşınabilir cihazların şarj derdi özellikle sürekli iletişim kurmak zorunda kalan insanlar için harika olacak.Umuyoruz ki bu harika teknoloji yakın zamanda hazır olur.

panzehir.net

Diğer Yazılar