Nissan Elektrikli Araçlar İçin Kablosuz Şarj Teknolojisi Geliştiriyor

by

Geleceğin otomobilleri olan elektrikli araçlar için tüm markalar çalışmalarını sürürken Nissan bu konuda bir adım önde gitmeye kararlı gözüküyor. Nissan’ın  elektrikli araçlarda kullanılmak üzere kablosuz şarj teknolojisi üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Bu sayede elektrikli araçları şarj etmek daha hızlı ve daha elverişli olabilecek.

nissantestcar

Nissan EV-02 Elektrik Araç Prototipi (San Diego)

Detaylar şimdilik gizlense de gerçekleşebilecek olasılıklar bize Palm Pre’de opsiyonel sunulan  “Touchstone” kablosuz şarj teknolojisine ve elektrikli diş fırçalarında kullanılan teknolojilere yönlendiriyor.

Bu teknoloji kullanımına muhtemelen Nissan’ın Japonya Yokohama’da üretimine başlanacak olan yeni elektrikli aracında kullanılacak.

nissantestcar02

Nissan kablosuz şarj yardımcı teknolojilerinin yollara gömülebileceğini ve bu sayede seyahat ederken araçların şarj olabileceğini planlıyor.

nissantestcar03

Nissan’ın yeni aracı EV-O2 resimlerde görüldüğü üzere orta boyutlarda , köşeli hatları olan, 5 kapılı bir hatchback olacak. Enerjisini Lityum-İyon bir pilden sağlayacak. Bu sistemle klasik lityum pillere nazaran yer yer 2 kat fazla enerji sunabilecek aracın maksimum hızının saatte 145 km’yi bulabileceği belirtiliyor.

panzehir.net

Diğer Yazılar