Nedir bu @ işareti ?

perkant by

İnsanın tarihsel gelişimi kadar, teknolojinin de tarihsel gelişimini inanılmaz merak ederek sürekli araştırmaya çalışıyorum ve en son @ işaretinin tarihsel gelişimini öğrenince çok şaşırdım!

Aslında @ işaretinin; matematiksel hesaplar yapmak için kullanıldığı ve yaklaşık olarak  473 yıl önceye dayandığı yazılmakta.

@ işaretinin bilinen ilk kullanımına 4 Mayıs 1536 yılına Francesco Lapi adlı Floransalı bir tüccarın yazdığı bir mektupta rastlandı. Lapi yazdığı mektubunda İspanya’daki şarap fiyatlarından bahsederken @ işaretini kullanmıştı. O zamanlarda, bir fıçının 13’te birine karşılık gelen, ticari bir ölçü birimi olarak kullanılan @, daha sonra daktilolara da girdi. Zaman içinde kullanımı değişen işaret bir süre sonra belli bir ürünün birim fiyatını belirtmek için kullanılmaya başlandı. Yani insanlar artık “tanesi 5 liradan 10 ürün” gibi bir tanım kullanmak yerine “10 ürün @ 5 lira” demeye başladılar.

1971 yılında Ray Tomlinson ise bu işaretin, e-posta sunucularındaki kullanıcıları tanımlamak için uygun olduğuna karar verdi. O tarihten itibarense @ artık bugünkü şekilde e-postalardaki kullanım şeklinde kavuşmuş oldu.

Kaynak: Hurriyet.com.tr

perkant

panzehir.net

Diğer Yazılar