Microsoft Outlook’ta Gelen Mesajları Otomatik Cevaplama

perkant by

Yaz ayının gelmesiyle birlikte, tatil yolu gözüktü.Sürekli kullandığınız ve siz tatildeyken gelecek olan maillernize, yapacağımız ayarlarla artık outlook sizin belirlediğiniz mesajla cevap verip, sizinle irtibat kuran insanların bilgilenmesine neden olacaktır.

Microsoft Outlok’u açıyoruz –>> Tools(Araçlar)–>>options(seçenekler)–>>Mail Format(posta biçimi) seçilerek aşağıda yer alan ;

Use Microsoft Word 2003 to edit my e-mail messages (E-postaları düzenlemek için Microsoft Office Word 2003′ü kullan)

Aktif olan çentiği kaldırıyoruz.

otomtkcvp1

otomtkcvp2

Önce apply(uygula) sonra oK(tamam) diyoruz.

Şimdi otomatik olarak yazmak istediğimiz mesajı oluşturuyoruz;  new(yeni)–>> mail message(posta iletisi)–>>yollarını seçerek yeni bir mesaj oluşturuyoruz.

otomtkcvp3

otomtkcvp4

to : Burasını boş bırakıyoruz

cc: Yazdığım otomatik mesaj ekstra bizede gelmesini istiyorsak buraya kendi mailimizi yazıyoruz.

Subject : yazmak istediğiniz otomatik konuyu yazınız. Ör: xx.xx.2009-xx.xx.2009 tarihlerinde tatildeyim.

Şimdi bunu bilgisayarımıza kaydedelim ; File (dosya)–>>Save As(farklı kaydet)–>>yapıp Type (Kayıt Türü) seçeneğini Outlook Template (Outlook Şablonu) olarak kaydediyoruz.

otomtkcvp5otomtkcvp6

Hazırladığımız bu hazır mesajımızı outlook’ta kural oluşturarak aktif edeceğiz ;

Tools (Araçlar) –>> Rules and Alerts (Kurallar ve Uyarılar) –>>new rule(yeni kural)–>>start from a blank rule (boş bir kuraldan başla)–>>Next

otomtkcvp7otomtkcvp8otomtkcvp9

Gelen seçenekler arasından Sent only me (Sadece bana gönderilen) seçileren Next diyoruz.Şimdi gelen seçeneklerden Reply using a specific template (Belirli bir şablon kullanarak yanıtla) ardından yine aynı sayfanın alt kısmında yer alan Specific Template (Belirli bir ileti) tıklıyoruz.Açılan pencerede daha önce oluşturduğumuz mesajın yolunu gösteriyoruz: User Templates in File System (Dosya Sistemindeki Kullanıcı Şablonları)–>> Browse(gözat) diyerek hazırladığımız mesajı alıyoruz ve next diyoruz karşımıza birçok seçenek çıkar bu seçenekler kural için ayrıcalıklardır.Eğer herhangi bir ayrıcalık isterseniz işaretlersiniz, istemezseniz Next diyerek geçiniz.

otomtkcvp10otomtkcvp11otomtkcvp12

Son olarak gelen ekranda Turn on this rule (Bu kuralı etkinleştir) işaretleyip Finish(son) diyerek kuralımızı aktif hale getiriyoruz.

otomtkcvp14

Bu işlemleri bitirdikten sonra bir uyarı mesajı gelir ; ”bu özelliğin kullanılması için outlook’ın açık olması gerekir”. OK diyoruz.

Not: Kuralı iptal etmek için Tools(Araçlar)–>>Rules and Alerts (Kurallar ve Uyarılar) oradan işaretli çentiği kaldırarak iptal edebiliyoruz.

otomtkcvp15

Yaptığımız işlemler sonunda hazır bir mesaj oluşturduk, bu mesajı istediğimiz zaman kullanma imkanı elde ettik.İyi çalışmalar.

panzehir.net

Diğer Yazılar