Mandriva Linux 2009 Hazır

by

Geçmişten günümüze kendini sürekli geliştirmeyi başaran Mandriva Linux 2009 sürümü kullanıma sunuldu. Resmi internet sitesi üzerinden indirilebilen Mandriva Linux 2009‘ da neler değişmiş ve neler geliştirilmiş hep beraber bakalım.

Yeni Linux Kernel 2.6.29 çekirdeği kullanılan Mandriva Linux 2009, bilgisayarlarda gözle görülür bir performans farklılığı gösteriyor. Açılışlar ve kapanışlarda oldukça hızlı olan Mandriva bilgisayardaki donanımlarıda eski sürümlere oranla daha kolay tanıyor.

Mandriva Linux 2009 ile beraber içerisinde gelen yazılımların en başında Open Office geliyor. Web tarayıcısı olarak Firefox, sistem içinde sanal makina oluşturmak için Virtual Box gibi yazılımlar bulunuyor.

Mandriva Linux 2009’un One,  Free ve Power Pack olmak üzere 3 farklı sürümü bulunuyor. One sürümü cd versiyonu oluyor ve cd üzerinden kullanılabiliyor. Free versiyon ise ücretsiz olarak indirilip bilgisayara kurulabiliyor. Power Pack versiyonu ise bir ücret karşılığı alınabiliyor ve içersinde bir çok uygulamayla beraber geliyor.

Eğer Mandriva Linux 2009’u merak ediyorsanız zaman kaybetmeden kurup denemelisiniz.

Mandriva Linux 2009’u buradan indirebilirsiniz.

Yazan : Ferit Turna
Panzehir.Net


Diğer Yazılar