Linux Nedir?

perkant by

linux-logoİşletim sitemi deyince akla gelen windows ve Linux. Windows’un geniş kitleler tarafından kullanımdan dolayı Linux geride kalmış gibi görünsede yada insanlara bugüne kadar doğru düzgün bir şekilde anlatılmadığı için, Linux daima insanların gözünde ”zor, yapamam”  şeklinde yorumlanır. Açık kaynak kodlu Linux için artık gerçekten bilgi paylaşımında bulunan değerli insanlar ve değerli topluluklar mevcut.

Bunlardan biri olan ozgurlukicin.com bilinip, gezilmeye değer bir site. Linux ile ilgili merak ettiğiniz herşeye buradan ulaşabilirsiniz.

Linux nedir kapsamlı olarak buradan ulaşabilirsiniz fakat bizde alıntıyı burada  ufak çaplı paylaşalım.

Linux Nedir?

Linux 1991 yılında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi olan Linus Torvalds tarafından geliştirilmeye başlanmış olan bir işletim sistemi çekirdeği projesidir.

‘İşletim sistemi’, muhtemelen bildiğin gibi bilgisayarımızda istediğimiz uygulamaları çalıştırmamıza ve donanımlarımızı kullanmamıza olanak sağlayan en temel, olmazsa olmaz yazılımlar topluluğudur. ‘Çekirdek’ ise işte bu yazılımlar topluluğunun en temel bileşenidir. Linux da aslında bir çok açık kaynak kodlu işletim sisteminin çekirdeğini oluşturan bir yazılımdır, fakat yıllar içerisinde Linux adı açık kaynak kodlu işletim sistemlerinin bütününü tanımlar bir hâl almıştır.

Yazılımlar ile onların kaynak kodları arasındaki ilişki, yemekler ile o yemeklerin tarifleri arasındaki ilişkiye benzetilebiliriz. Kaynak kod bir yazılımın belirli, formal bir yapı içerisinde, insan tarafından anlaşılabilecek bir notasyonudur. Bir yazılımın kaynak kodu, o yazılımın neyi tam olarak nasıl yaptığını anlatır. Kaynak kodlar belirli işlemlere tabi tutulur ve ortaya meşhur 1 ve 0’lardan ibaret, bilgisayar tarafından anlaşılıp işletilebilecek ikili yazılımlar çıkar. Bu arada bu dönüşüm tek yönlüdür, yani bir yazılım kaynak koduna dönüştürülemezken kaynak kod, yazılıma dönüştürülebilir.

Bu projeyi (linux)  Linus Torvalds başlattı ve bir sürü insan geliştiriyor.

Alıntı : ozgurlukicin.com

panzehir.net

Diğer Yazılar