‘Koruyalım’ diyene güvenmeyin

perkant by

Siber suç şebekelerinin yalancı anti-virüslerle botnet ağlarını hızla genişlettiği uyarısı yapıldı.

Siber-güvenlik konusunda yapılan bir araştırmaya göre bilgisayar kullanıcılarının önemli bir kısmı, kötü niyetli yazılımları ‘anti-virüs’ gibi gösterip bilgisayarlara bulaştıran şebekelerin kurbanı oluyor.

Get Safe Online adlı bilişim güvenliği örgütünün araştırmasında, virüslerini ‘anti-virüs’ gibi dağıtan suç örgütleri iki ana yol seçiyor. İlki, ele geçirdikleri veya kendilerine ait olan sitelere pop-up yerleştirip ‘bilgisayarınızda virüs var’ uyarısı verdirmek ve koruma önermek.

İkincisiyse telefon pazarlamacılığı. Bazı suç örgütlerinin virüs dağıtmak üzere 300-400 kişinin çalıştığı ‘çağrı merkezleri’ bile kurduğu, buralardan bilgisayar sahiplerinin arayıp ‘deneme için bedava koruyucu yazılımlar’ dağıttıkları belirtiliyor.

Get Safe Online uzmanlarından Tony Nate, çoğu Doğu Avrupa’da bulunan bu çağrı merkezlerinin bazılarının çok ciddi cirolara ulaştığını, insanların ‘virüs’ lafını duyar duymaz panikleyerek bu örgütlerin yalanlarına kandıklarını söylüyor.

Bu tür siber suç örgütleri, kişisel verileri ve şifreleri çalan truva atı virüslerinin yerleştiği ve arka planda çalışarak başka bilgisayarlara bulaştırdığı çok büyük ‘zombi’ bilgisayar ağları oluşturuyor. Botnet adı verilen bu ağlar üzerinden banka şifrelerini çalan çeteler, milyonlarca dolarlık hırsızlıklar yapıyor.

Bu yılın ikinci yarısında tespit edilen virüslü bilgisayar sayısı, önceki yıla göre yüzde 48 artış gösterdi.

Kaynak :ntvmsnbc

www.panzehir.net

Diğer Yazılar