IPV6 Hakkında Detaylı bilgi

perkant by

IPv6 “Internet Protocol Version 6” kelimesinin baş harflerinin kısaltılmış halidir.70 li yıllarda geliştirilen ve hala kullanılan IP versiyon 4 (IPv4) protokolünün yerini alması için 90 lı yılların başından itibaren IETF (Internet Engineering Task Force) tarafından ilk çalışmalarına başlatılmış ve IPv4’ün yerini alması öngörülmektedir.

IPV4-IPV6 birer adresleme protokolüdür. Şuanda kullanmakta olduğumuz adresleme teknolojisi IPV4’tür.

Peki neden IPV6 ;

Ev kullanıcıları dışında, binlerce kurum ve kuruluşa hizmet eden ağ yöneticileri vardır. Bu ağ yöneticilerinin başını sık sık ağrıtan;

 • IP adresi azlığı
 • Güvenlik
 • Servis kalitesi
 • Mobillik
 • Çoklu gönderim (multicast)
 • Ağ yönetimi

gibi sorunların IPV6 uygulamasının  hayata geçmesi ile ortadan büyük ölçüde kalkması beklenmektedir.

Bahsettiğimiz ip yetersizliği dünyanın kalabalık ülkelerinde özellikle kırmızı alarm düzeyindedir.(Çin,Japonya,Güney Kore,Tayvan) Bu protokolün pratiğe geçirilmesi ile ilgili çalışmalar ilk kez Çin’de 1998 yılında başlamıştır. 99 Yılında bu protokolün geliştirilmesi tamamlanıp, 2000 yılında Japonya, 2001 yılında Güney Kore destekleyerek, 2001 yılında Avrupa Komisyonu da bu protokolü benimsemiştir.

Bazı ülkelerin bu denli ip sıkıntısı çekmelerinin temel sebebi;  IP’lerin ülkeler arasında adaletli bir şekilde dağıtılmayışıdır.

Türkiye’de durum

Mevcut ip sıkıntısı ülkemiz içinde geçerlidir. Özellikle Üniversiteler’de bu sıkıntı ciddi boyutlardadır.

TÜBİTAK’a bağlı bir teknoloji merkezi olan ve Türkiye’nin akademik ag (UlakNet) alt yapısını yöneten ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) bünyesinde yapılan çalışmalarda IPv6 denemeleri yapılmış ve su anda çalışan servislerin IPv6 üzerinde de çalışması sağlanmıştır.

Türkiye’de 2006 Kasım itibariyle IPv6 adres bloklarını talep edip alan üniversiteler şunlardır:
* Orta Dogu Teknik Üniversitesi (Ocak 2004)
* Sabancı Üniversitesi (Ocak 2004)
* Çukurova Üniversitesi (Ocak 2004)
* Bahçesehir Üniversitesi (Mart 2004)
* Selçuk Üniversitesi (Nisan 2004)
* Dogu Akdeniz Üniversitesi (Mayıs 2004)
* Uludag Üniversitesi (Ocak 2005)
* Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (Ekim 2005)

IPv6’nın faydaları:

· Daha fazla adres uzayı
· Yenilik ihtiyacı: Artık NAT’larla idarenin zorlaşması.
· Durumsuz otomatik yapılandırma (stateless autoconfiguration): Bir hostun ağa bağlı yeniden başlamasıyla yine yeniden aynı adresi elde etmesi mekanizması.
· IPv6’da yeni olan akıs etiketi (flow label) alanı aynı akışa (stream) veya oturuma ait olan paketlerin ortak bir akış etiketi değerini paylaşmasıyla her paketin derinlemesine irdelenmeden tanınmasının kolaylaşmasını sağlar.

Verimlilik:

IPv6 adres isleme IPv4 adres islemeden birçok konuda daha verimlidir.

 • IPv6 baslık bilgisi sabit bir uzunluğa sahiptir.
 • IPv6 baslık bilgisi bir seferde 64 bit islenecek şekilde iyileştirilmiştir (IPv4’te bir seferde 32bit islenmektedir).
 • Her bir paketin bir yönlendiriciyi geçtiği her anda yapılan IPv4 baslık bilgisi hata kontrolü (checksum) IPv6’da kaldırılmıştır.
 • Artık yönlendiriciler büyük boyutlu paketleri küçük parçalara ayırmak (fragment) zorunda kalmayacaklar, basitçe, kaynakları daha küçük paketler göndermeleri konusunda uyaracaklar.
 • Keşif fonksiyonları için olan tüm yayınlar (broadcast) çoklu-yayınlarla (multicast) değiştirilmiştir.

Microsoft İşletim Sistemleri IPv6 Ayarlamaları

Başlat (start)>Ayarlar (settings)>Denetim Masası (control panel)>(network connections)Ağ Bağlantıları ‘na giriniz. Burada Yerel Ağ Bağlantısı (Local Area Connection) nı seçili hale getiriniz ve (properties) Özellikler ‘e tıklayınız. Yükle (install) ve daha sonra İletişim Kuralı seçeneğini seçiniz. Ekle ile gelen kutudan Microsoft TCP/IP sürüm 6 ‘yı seçerek Tamam ile onaylayın. Artık işletim sisteminizin IPv6 desteği vardır.

2.Yöntem :

Başlat>Çalıştır> kısmına cmd yazıp ENTER ‘a basın. Çıkan siyah ekrandan netsh interface ipv6 install yazın ve ENTER ‘a basın. Böylece IPv6 desteğine sahip olacaksınız. Doğrudan netsh yazarak girilen arayüzden daha pekçok şey yapılabilmektedir.

www.panzehir.net

Diğer Yazılar