Hangi Mac Notebook Size Uygun Seçin

perkant by

Apple firmasının masaüstü ve dizüstü bilgisayarları normal bilgisayarlara göre fiyat farkı ve kullanım açısından (işletim sistemi, klavye kısayolları, exe çalıştırmaması v.b) farklılık göstermesinden dolayı çok fazla bilinmiyordu. İntel ile anlaşmasından sonra intel işlemcileri kullanmasıyla son kullanıcıya biraz daha yakınlaşıp, kullanım ve bilgi oranında yükselişe geçmiştir. Teknoloji marketlerini ve Apple standlarını sürekli gezen biri olarak şunu görüp, duydum; özelliği ne olursa olsun insanlar Mac bilgisayarlarını bir sanıp, aynı performansı elde edeceklerini düşünüyorlar.

Aslında karıştırılacak bir şey yok. Notebook serisi şu şekilde: Mac Book diye başlar. Örneğin Mac Book Air, Mac Book Pro.

  • Mac Book Air  :

11 ve 13 inç mac book air ; Ekran büyüklüğünün ve bazı özelliklerinin değişik olmasıdır. MacBook Air de Cd-Dvd okuyucu-yazıcı yoktur, Harddiskler daha küçüktür yani kısaca güncel anlamda netbook ların işlevini görür. Sürekli yanınızda taşıyabileceğiniz, notunuzu alabileceğiniz, interneti kullanabileceğiniz ince, hafif bir notebook tur.

  • MacBook Pro :

13 ve 15 inç MacBook Pro ; Ekran büyüklüğünün ve bazı özelliklerinin değişik olmasıdır. MacBook pro’lar işlem ve depolama konusunda çok daha güçlüdür. Grafik ve Prodüksiyon çalışmalarınızı rahatlıkla yapabileceğiniz kolay taşınır bir notebook’ tur.

MacBook Pro ailesine baktığımız zaman macbook pro, macbook pro retina ekran olarak Apple sitesinde gözüktüğünü görürüz. Deminde değindiğimiz gibi özelliklerin farklılık göstermesi fiyatada yansır. Retina display ; görüntünün daha kaliteli hale getirilmesidir. Örneğin;  13 inç MacBook Pro 1,199$ iken 13 inç MacBook Pro Retina Ekran ise 1,699$ civarındadır.

Sözün özü:

Kendinize Uygun Mac Notebook’ u seçerken şu soruları yanıtlayın ve öyle karar verin,

  1. Mac Notebook seçmemin nedeni nedir?
  2. Mac Notebook’ u niiçin kullanacağım?
  3. Hangi Model bana uygun?
Kendimden yola çıkarak;
Mac Notebook seçmemin ilk nedeni müzik ile uğraşmam, oyun ile pek fazla ilgimin olmaması
Müzik prodüksiyon yani belli bir amaç için kullanacağım.
Yapacağım işler işlem ve taşınabilirlik gerketiriyor.
Bu veya buna benzer soruları kendinize veya satın alacağınız işletmenin satış temsilcisine ilettiğiniz zaman bütçenize ve işinize uygun cihazı alıp stabil ve ileri bir çalışma sağlayabilirsiniz.
15 inc macbook pro ve 15 inc macbook pro Retina Display

 

Diğer Yazılar