Güneş enerjisiyle çalışan ilk netbook

perkant by

Samsung’un tanıttığı yeni netbook, 2 saat güneşte kalarak 1 saatlik enerji depolayabiliyor.

Samsung, dünyanın güneş enerjisiyle çalışan ilk 10 inç ekranlı netbook PC modeli NC215S’i pazara sundu. Cihazın iki saat güneş ışığı altında tutulmasıyla 1 saatlik enerji depolayabildiği belirtildi.

Tek şarjla 14.5 saate kadar dayanan batarya ve güçlü Intel Atom işlemciyle gelen Samsung NC215S, ayrıca SuperBright yansımayı önleyici ekranı sayesinde güneş ışığı altındayken bile rahatça kullanılabiliyor.

Kapağın üstünde yer alan güneş paneli, güneş ışığı altında otomatik olarak şarj olmasını sağlıyor. Şarj olma süresi ise yaklaşık olarak iki saattir.

Tamamen şarj olan powerplus pil 14.5 saate kadar dayanabiliyor. Akıllı Şarj teknolojisine sahip olduğundan diğer pillere oranla daha tasarruf sağlıyor. Pilin ömrünü normal pillere oranla üç kat uzatıyor

NC215S’te Intel Atom N570 çift çekirdekli işlemcinin yanısıra, Intel GMA grafik işlemci yer alıyor.

Beklet-ve Şarj Et USB portu, akıllı cep telefonları ve MP3 oynatıcılar gibi taşınabilir cihazları, Netbook bekleme modundayken ya da kapalıyken dahi şarj edebiliyor. Eğer pil bitmişse bile NC215S güneş enerjisi ile şarj olurken bu tür cihazları şarj etmeye devam edebiliyor.

Samsung NC215S’in Ağustos ayında Türkiye’de satışa sunulacağı belirtiliyor.

www.panzehir.net

Diğer Yazılar