GPS Artık Ayakkabılarda

by

gps ayakkabıGünümüz teknolojisinin çeşitli ürünlerle birleşerek karşımıza çıktığını hep görüyoruz. Ancak şu sıralar gerçekleştirilen ve başarılı olan bir sistem sayesinde GPS artık ayakkabıların içine kadar girdi. Alzheimer hastaları için geliştirilen bu ayakkabı ile hastalar artık kaybolmayacak.

Alzheimer hastalarının büyük bir çoğunluğunun hafıza kaybına uğrayarak bilinçsiz bir şekilde yürüdüğünü belirten George Mason Üniversitesi profesörü Andrew Carle bu nedenle kaybolmaların arttığını açıkladı. Buna dur diyebilmek için bu sistemin geliştirildiğini dile getiren Andrew Carle, neden ayakkabılar sorusuna ise hastaların genellikle  giysilerini ve ayakkabılarını giymeyi unutmamasından dolayı ayakkabıyı tercih ettiklerini belirtti. Kısacası Alzheimer hastalarının en son unutacağı şey giyinme içgüdüsü oluyor.

GPS üreten GTX firması ile Aetrex Worldwide ayakkabı üreticisinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan GPS‘li ayakkabı giyildiği andan itibaren dünyanın neresinde olursanız olun sizi en fazla 9 metre sapma ile yerinizin tespit edilmesini sağlıyor.

Önümüzdeki yıl piyasaya çıkması beklenen GPS‘li ayakkabılar sayesinde artık Alzheimer hastalarının kaybolma oranlarının düşeceğine inanılıyor.

Panzehir.Net

Diğer Yazılar