Google Maps’a Japon Tepkisi

by

Google‘un haritalama sistemi olan Google Maps‘a Japonlar tarafından tepki gelmeye devam ediyor. Street View‘deki Japon şehirlerinin çekilen fotoğraflarına gelen şikayet ve tepkiler o bölgede fotoğrafların yeniden çekilmesine neden olacak.

Street View sayesinde Japonya‘daki bütün sokak ve caddeler görüntülenebiliyordu. Bir aracın tepesine bağlanan kamera aracılığı ile bütün sokak ve caddelerin resimleri çekilmişti. Bu uygulama Japonya‘da yapılmaya başlandığı günden itibaren tepkiyle karşılandı ve gün geçtikçe bu tepkilerin boyutu ve şiddeti arttı. Şimdilerde ise bu durum Japonya’da 12 şehrin resimlerinin silinip yenilerinin çekilmesini gerektirecek boyutlara ulaştı. Google bunun üzerine işlemlere başladı ve 12 şehrin resimlerinin yeniden çekilmesi kararını verdi.

Bu rahatsızlığın altında yatan ana sebep ise arabanın üzerine bağlanan kameranın yüksekliğinin fazla olması ve bu nedenle evlerin bahçelerini görüntülenmesi olarak gösteriliyor. Bu uygulamanın Japonlar tarafından özel hayatlarına müdahale ve kişisel özgürlüklerine zarar verildiği açıklamasıyla gün yüzüne çıktı.

Panzehir.Net

Diğer Yazılar