Google Logosu Bugun Pacman

perkant by

Dünya’nın bir çok yerinde binlerce-milyonlarca insanı  konsol oyunlarına bağlayan yapım olarak da tanınan Pac-Man, 1980 yılında Midway Games tarafından geliştirildi.Bu tarihten sonra inanılmaz bir hızla popüler olan oyun’nun 30. yılında Google tarafından da unutulmadı; Logosunu pacman oyun parkuruna çeviren google, oyunuda oynatıp nostajik dakikalar yaşatmakta.

Pac man’i  Tanıyalım :

Pac-Man’de oyuncu labirent içerisinde hareket ederek sarı diskleri bitirmeye çalışır. Hayalet ve canavarlardan kaçarak, hedefi tüm küçük diskleri toplamak olan oyuncu, toplayınca diğer aşamaya geçer. Extra puanlar için çıkan meyveleri toplamak yeterlidir. Büyük sarı diskleri aldığında, canavar ve hayaletler maviye dönüşür ve bir süreliğine yenilebilir duruma gelirler. Oyunun Türkiye’de ilk olarak Atari 2600 kartuşları Dobişko etiketi olarak piyasa sürülmüştür. Oyun Japonya’da Puck-Man olarak çağrılıyordu. Fakat bazı vandallar “P” harfini “F” yapınca, oyun Amerika’da Pac-Man olarak çıktı.

Pac-Man’i buradan oynayabilirsiniz.

Not:

Midway Games, Amerikalı video oyun yayıncısı ve video oyun geliştiricisidir. Mortal Kombat, Bayan Pac-Man, Spy Hunter, Tron Rush serisi ve NBA Jam gibi oyunları yapmıştır. 25 Eylül 2006 sayılı Game Developer Dergisinde 20 en iyi oyun geliştiricisinde 19. olmuştur.

www.panzehir.net

Diğer Yazılar