Google İşletim Sistemi Çıkarıyor : Chrome OS

by

Microsoft‘un tahtını sarsmaya hazırlanan Google gün geçtikçe yeni bir gelişmeyle karşımıza çıkıyor. Bu seferde işletim sistemi çıkarmayı kafasına koyan Google sizce Microsoft‘u bu projesiyle etkileyebilecek mi?

google-chrome-os

İşletim sistemi dünyasında ben de varım demeye hazırlanan Google yeni çıkaracağı işletim sisteminin adını bile belirledi. Chrome OS diye isimlendirilecek olan işletim sistemi şuan için sadece netbooklar için özel olarak çıkacak gibi gözüküyor. Ancak ilerleyen süreçte masaüstü bilgisayarlara kadar uzanmayı hedefleyen Chrome OS, x86 mimariyle beraber aynı zamanda Android‘deki ARM desteğini de içinde barındıracak. Özgür bir işletim sistemi olmayı hedefleyen Chrome OS açık kaynak kodlu olacak ve Linux tabanına dayanacağı için kötücül yazılımların kurbanı haline dönüşmeyecek. Hızlı bir işletim sistemi olması amaçlanan Chrome OS kullancıların isteklerine en kısa zamanda cevap vererek performans açısındanda son derece başarılı olduğunu göstermek istiyor.

Chrome OS 2010 yılının 2. çeyreğinde başta netbooklar ile kullanıcıların karşısına çıkmayı planlıyor. Umarız bu süreç içersinde herşey yolunda gider ve belirtilen tarihte işletim sistemi kullanılmaya başlanır.

Panzehir.Net

Diğer Yazılar