Google İgor Stravinski’yi Anıyor

by

225px-Igor_Stravinsky_LOC_32392uBugün bilgisayarımı açtığımda ilk girdiğim sayfa doğal olarak her zamanki gibi Google oldu. Google‘ın sayfasına girdiğimde İgor Stravinski‘nin doğum günü olduğunu belirten bir ifade ile karşılaştım. Peki İgor Stravinski kimdir nedir ne değildir diye merak ettim ve biraz araştırma yaptım. Bakın İgor Stravinski kimmiş.

Stravinski, 17 Haziran 1882’de Oraienbaum’da bugün ki adı Lomonosov olan yerde dünyaya gelmiş. St.Petersburg Kraliyet Operasında çalışmakta olan bir sanatçının oğlu olarak dünyaya gelen Stravinski, St.Petersburg Üniversitesinde hukuk eğitimi almış. Bu eğitimle beraber 1903’de Rus besteci Nikolai Rimsky-Korsakov’dan ders almaya başlamış. 1908 yılında yazmış olduğu orkestra eseri çok beğenilmiş ve Serge Diaghilev tarafından bale yazması istenmiş. İlk bale eserleri olan Ateş Kuşu (1910) ve Petruşka (1911) halk tarafından çok beğenilmiş ve büyük ilgi görmüş. Bunun ardından 1924’te  Piyano ve Ahşap Nefesliler için Konçerto gibi birçok piyano eseri yazmış.

İgor Stravinski hayatında Rus besteci, piyanist ve orkestra şefi olarak tanınıyor. 20. yüzyıl müziğinin en etkili ve önemli bestecilerinden biri olarak kabul ediliyor. Hayatı ise 17 Haziran 1882’de başlayıp 6 Nisan 1971’de son buldu.

Bugün doğum günü olan İgor Stravinski her ne kadar şuan hayatta olmasa da doğum gününü kutluyoruz.

Panzehir.Net

Diğer Yazılar