Folder Lock ile klasörlerinizi şifreleyin

by

Windows her ne kadar, klasörlere şifre koruması sağlayabiliyor olsa da bu işi “işin ehli” programlara bırakmak daha doğru bir karar olacaktır. Bu programlardan biri de “Folder Lock”.

Folder Lock “256-bit AES” şifreleme sistemi kullanarak sağladığı güvenliğin yanı sıra birçok özelliğe sahip. Dilerseniz bu özelliklere birlikte göz atalım.

Program başlatıldıktan sonra “Welcome” isimli iletişim penceresiyle bizleri karşılıyor. Pencere üzerinde yer alan “Create New Locker” seçeneğiyle yeni bir işlem başlatabilir, “Open Existing Locker” seçeneğiyle, daha önceden şifrelenmiş bir klasörü açabilirsiniz. “Flash Demo…” seçeneği ise sizi buradaki adrese yönlendirip programın kullanım videosunu izlemenize yarıyor. Eğer bu pencerenin her defasında açılmasını istemiyorsanız “Don’t show me this again” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

fl_02

“Create New Locker” seçeneğiyle programı başlattığınızda aşğıdaki görselde yer alan ekran açılıyor. Ekranın sağ tarafında, programı nasıl kullanacağınız hakkında bilgi edinebileceğiniz “How to” dosyaları, sol tarafında ise “Virtual Keyboard” yer alıyor. Virtual Keyboard sayesinde, klavye komutlarını kaydeden zararlı programlara bilgi kaptırmaktan kurtulabilirsiniz.

fl_03

YENİ BİR “FOLDER LOCK” İŞLEMİ UYGULAYIN

1- “New” isimli sekme açıkken; “Browse…” butonuna tıklayın, işlemin gerçekleşeceği dizini seçin ve dosyanıza bir isim vererek kaydedin.

fl_04

2- “Set a New Password” veri hanesine dilediğiniz bir şifreyi girin; girdiğiniz şifrenin güvenli olup olmadığını kilit simgesinin etrafında yer alan rengin yeşile dönüp dönmemesinden anlayabilirsiniz.

fl_05

3- “OK” butonuna tıklayın ve şifrenizi birkez daha girin. Tekrar “OK” butonuna tıklayın.

fl_05

4- Şimdi, kasanız açıldığına göre içerisine istediğiniz dosya ve klasörleri ekleyebilirsiniz. Bunun için; “ADD FILES & FOLDERS” butonuna tıklayın ve sol tarafta açılan dizin yapısından istediğiniz dosya veya klasörü seçip “ADD” butonuna tıklayın. “Transfer Method” seçeneği varsayılan olarak “Move Data” seçilecektir. Bu, dosya veya klasörünüzün bir kopyasını alamamanız ve ileride şifrenizi unutursanız problem yaşayabileceğiniz anlamına gelir. Bu yüzden “Transfer Method”u “Leave a Copy” olarak ayarlayabilirsiniz.

panzehir.net

Diğer Yazılar