Final Draft ile Senaryo Yazın

by

TV dizilerinin hayatımızın her anına girmesiyle birlikte senaryo yazımı da oldukça revaçta olan bir meslek haline geldi. Dışarıdan bakıldığında oldukça kolay bir süreçmiş gibi görünen senaryo yazımı aslında oldukça zorlu bir süreçtir. Sizlere bu sürecin nasıl işlediğinden çok, kafanızda veya kağıt üzerinde oluşturduğunuz senaryoyu düzenli bir sayfa yapısına nasıl oturtacağınızı Final Draft programı aracılığıyla anlatacağım. Programı www.finaldraft.com‘dan indirdiğinizi ve kurduğunuzu var sayıyorum.

1- Final Draft’ı çalıştırın ve “Format” üst menüsünden “Elements“i seçin.

fsy_02

2- Açılan aynı isimli iletişim penceresinden “Apply a Template…” butonuna tıklayıp “Apply a Template” isimli pencereden, yazmak istediğiniz senaryo türüne uygun olan taslağı seçin. Bunu “Scripts” seçeneğine tıklayarak; “Drama” yazmak için “One Hour Tv Drama“, “Komedi” yazmak için “Half Hour Sitcom“, sinema filmi yazmak için “Screenplay(Warner Bros)“, tiyatro içinse “Stageplay “i seçin. Ayrıca, “TV Templates” seçeneği altından birçok dış kaynaklı dizinin sayfa taslağına da ulaşabilirsiniz.

fsy_03

fsy_04

3- “One Hour Tv Drama“ı seçtiğinizi var sayıyorum. (“Elements” isimli iletişim penceresi üzerinde yer alan “Basic” tabında kısayolları, “Font” tabında yazıkarakterini, “Paragraph” tabında ise sayfanıza yerleştireceğiniz elementlerin girinti çıkıntı ayarlarını görebilir ve değiştirebilirsiniz.)

fsy_05

4- Ayarları olduğu gibi bırakıp “OK” butonuna basın ve “Elements” isimli iletişim penceresini kapatın.

5- Sıra senaryonuzu ekranınıza aktarmaya geldi. “Ctrl+1” tuş kombinasyonunu kullanarak sayfaya “Scene Heading” yani “Sahne Başlığı” ekleyin ve “DIŞ – SOKAK – SABAH” yazıp “Enter” tuşuna basın.

6- “Enter” tuşuna basmanızla birlikte “Action” elementinin devreye girdiğini görmüş olmalısınız. Artık sahnenizde yer alan hareketliliği yazabilirsiniz: “Kenan koşarak Rânâ’ya yaklaşır.

7- “Ctrl+3” tuş kombinasyonunu kullanarak sayfaya “Character” yani karakterinizin adını yazacağımız elementi ekleyin. Karakterinizin adı: “KENAN“.

8- “KENAN” yazdıktan sonra “Enter“a tıklayın ve “Dialogue” elementini ekleyin. Artık karakterinizin ne diyeceğini yazabilirsiniz: “Merhaba.

9- Birkez daha “Ctrl+3” tuş kombinasyonunu kullanarak sayfanıza “Character” elemntini ekleyin: “RANA“. “RANA” yazdıktan sonra “Enter“a tıklayın ve “Ctrl+3” tuş kombinasyonunu kullanarak sayfaya “Parenthetical” yani parantez içerisinde, karakterimizin takınacağı tavrı (sinirli, düşünür…) ekleyin. Birkez daha “Enter“a basın ve “Dialogue” elementini ekleyin: “Sana da“.

10- “Production” üst menüsünden “Scene Numbers“ı seçin. Açılan aynı isimli iletişim penceresindeki “Add Numbers” iletişim kutucuğunu işaretleyin. Böylece sahnelerinize numara eklemiş olursunuz.

fsy_06

Final Drfat’ta sayfa yapısı oluşturmanın temel prensibi bu kadar basit. Fakat sayfa düzeninizi zenginleştirmek ve daha detaylı verilere ulaşmak isterseniz Final Draft üzerinde biraz daha zaman harcayın.

fsy_07

Not: Makale Final Draft 8.0 versiyonu üzerinden aktarılmıştır.

www.panzehir.net

Diğer Yazılar