Düşük Seviye Biçimlendirme (Low Level Format, LLF)

perkant by

İngilizce ismi : Low Level Format (“Zero Fill” da denir)

Türkçe karşılığı: Düşük Seviye Biçimlendirme.

Low Level Format için bir tanım yapacak olursak; LLF bir fabrika biçimidir. Sabit diski tamamen manyetik olarak biçimlendirir ve içeriğini tamamen sıfırlar.

Bir telefon düşünün ve bu telefonla oynadığımızı, çeşitli ayarları bozup içinden çıkılmaz bir hal aldığını yani bozduğumuzu düşünelim. Bu içinden çıkılmaz durumdan kurtulmak için telefonumuzun ayarlarını ”Fabrika ayarlarına dön”, ”varsayılan ilk ayarlara dön” dediğimizde bize ilk günkü ayarları vermiş olur.

Low Level Format değindimiz örnek gibi (fabrika ayarlarına dön anlamında), ne var ne yok herşeyi silip, sabit diski ilk alındığı durumuna döndüren bir biçimlendirme şeklidir. İşletim sistemine ait bir biçimlendirme değildir. Eğer bu yöntemle bir biçimlendirme başlattıysanız ve diskte verileriniz mevcut ise, verileriniz tamamen silinir. Verileri asla geri alamazsınız.

Normal biçimlendirme ile Low Level Format arasındaki fark ?

Normal biçimlendirme işleminde sadece ”Fat” adı verilen bölümdeki bilgiler silinir. Yani bilgiler tamamen silinmez. Aslında silinen bilgilerin adresleridir, bu yüzden  görünmez ve kullanılamazlar; ama geri kurtarılabilirler 🙂

Fakat Düşük Seviye Biçimlendirme (Low Level Format) de bilgiler tamamen silinir, asla geri alınamaz.

Hangi Durumlarda Kullanılmalı ve  Ne Kadar Güvenlidir?

Sabit diskinizde meydana gelen problemlerde en son başvurulması gereken yol düşük seviye biçimlendirmedir. Açıkca söylemek gerekirki LLF (düşük seviye biçimlendirme) çokta güvenli bir biçimlendirme yöntemi değildir.

Neden?

Yukarıda anlattığımız üzere, LLF işlemi deyim yerindeyse tam bir kazıma işlemi gibidir. İşlem ile birlikte hem veriler, hemde manyetik alanlar tamamıyla silinir. Yeniden kurulum aşamasında en ufak bir pürüz sabit diskin ölmesi demektir.

Nasıl Low Level Format Atarım?

Öncelikle Hard Diskinizin Marka ve Modelini öğrenin. Ör: Hd Samsung. Üretici firmanızın yani Samsung,IBM,Seagete… hangisi ise internet sitelerinde Low Level Format dosyalarını indirin. Bir cd-Dvd’ye yazdırın , bilgisayarınızı Cd-Dvd ile Boot edip, Cd-Dvd içerisindeki dosya çalıştırılıp işlem beklenir.

NOT: Hiren Boot diye önceden hazırlanmış bir cd mevcuttur. Bu cd ile aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Bu makale’nin tek amacı bilgi amaçlıdır. Yapacağınız herhangi bir yanlış sabit diskinizin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden Panzehir.Net hiçbir mesuliyet kabul etmemektedir.

www.panzehir.net

Diğer Yazılar