Dinamik(Değişken) IP adresinizi, Statik (Sabit) IP Yapmak

perkant by

IP numarası, Internet’e giren herkese sistem tarafından verilen kimlik numarasıdır.Her bağlantı kurduğunuzda sistem size otomatik bir ıp atar, yani her bağlantı yapıldığında farklı bir ıp adresi almasına ;  Dinamik (değişken) ıp denir.

Fakat her bağlantı yapıldığında aynı ıp adresi almasına; Statik (sabit) ıp denir.(Statik IP adresi alınması durumunda yapılan her bağlantı için aynı IP adresi alınacaktır)

Statik IP hizmeti ücretlidir.Aylık ücreti: 3 YTL (Türk Telekom)

Bilgisayarınıza uzaktan erişim yada bir web sayfası yayımı olanağı istiyorsanız Statik IP sahibi olmalısınız. web, alan adı, FTP, e-posta sunucusu,uzaktan yönetim gibi hizmetler için gerekir.

Diyelimki dinamik ıp’ye sahibiz fakat girip işlem yaptığımız ftp server bize izin vermiyor.Bunun için ıp’mizi sabitleyip, gerekli yetkileri verip kafamız ağrımadan kullanabilirz.Bununla ilgili bir çok yöntem denedim fakat en mantıklısını paylaşıyorum :

Bu adrese tıklayıp anasayfaya gidiyoruz ve ilk olarak yeni bir account açıyoruz.

sip01

Gerekli bilgileri girip ı accept, create my account diyoruz.

sip02

Onay e-postası verdiğiniz mail adresine gönderildi.

sip03

Maile gelen aktivasyon linkini tıklayın.Sizi siteye yönlendirecektir.

sip04

Username ve password’ünüzü girerek login olun ve Hosts/Redirects–>Add Host yollarını taip ediniz.

sip05

Hostaname kısmına dilediğiniz bir ismi girin,  geri kalan kısmı aşağıdaki bilgiler gibi giriniz.

sip06

İşlem tamamdır.Herhangi başka birşey yapmanıza gerek yok.Önemli olan kullanıcı adı ve şifrenizi unutmamak.Sabit ıpyi bırakmak istediğinizde siteye login olup Hosts/Redirects–>Manage Hosts yollarını resimdeki işaretli remove seçeneğiyle kaldırabilirsiniz.

sip07


Üye oluyoruz gerekli işlemleri yapıp 5 dk dns’in yönlenmesini bekliyoruz ve Daha sonra aşağıdaki linkten işletim sisteminize göre ufak programı kuruyorsunuz.Kayıt yaptırdığınız mail ve şifreyi yazarak sabit ıp’miz aktif oluyorKolay gelsin.

Buradan indirebilirsiniz.


panzehir.net

Diğer Yazılar