AMD-ISTANBUL Altı-Çekirdekli İşlemci

perkant by

amd-039-s-six-core-istanbul-processor-got-pictured-22

Venice, Newcastle, Barcelona, Shangai ve Montreal gibi isimlerden sonra  AMD yaklaşan altı çekirdekli  yeni işlemcisine ”ISTANBUL” adını verdi. 2009 yılında gelmesi planlanıyordu ve dedikodulara göre haziran ayında piyasaya sürülecekmiş.

AMD ”ISTANBUL” adını verdiği altı çekirdekli işlemci, mevcut dört çekirdekli Opteron işlemcileriyle aynı enerji aralığında ve aynı platformda fakat %30’a kadar daha yüksek performans sunuyormuş.Yonga üreticisinin Soi için (silikon-on-yalıtkan) 45-nanometre sürecinin ilk parçaları bu yaz ve ikinci çeyreğinde piyasaya sunulacakmış.

Aslında yeni işlemci için birçok şey söyleniyor fakat genel anlamda  : 6mb büyüklüğünde seviye , ddr2 bellek desteğine(2 bellek)  sahip olup,sunucular için geliştirildiğini unutmayalım.2P yani çift işlemci kullanımına uygun olup,soket F (1207) formunda hazırlanacakmış.

Bu arada en büyük bombalardan birtaneside 2010 dan sonra kendi chip setlerini hazırlama kararı almasıdır.Sanırım AMD, İntel firmasına çok zor anlar yaşatacak ki Intel‘in Dunington kod adlı 6 çekirdekli işlemcisine yanıt olarakta görebiliriz sanırım:)

ISTANBUL Ekran görüntüsü

perkant

panzehir.net

Diğer Yazılar