2011’in sanayi trendi ‘bulut bilişim’

perkant by

Bilişimde 2011’in ana trendlerinden en önemlisi ‘bulut bilişim’ olacak. Fujitsu, Microsoft, HP, Dell dahil pek çok firma bu alanda yatırımlara hız veriyor.

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim, yazılım hizmetlerinin internet üzerinden alındığı ”Bulut Bilişim”in, 2011 yılının yeni trendi olacağını söyledi. Zaim, endüstri analistlerinin, kurumların veri merkezlerinde yaptıkları harcamaların yüzde 80’inin sabit giderlerden oluştuğuna dikkat çektiğini anımsattı.

Zaim, veri merkezlerinin mevcut tüm ihtiyaçlarını ortak sunucularda gidermeye dayanan bu teknolojinin, enerji tasarrufu başta olmak üzere görünür görünmez birçok maliyet kalemini de ortadan kaldırdığını belirtti.

Fujitsu adına konuşan Zaim, “Yapılan araştırmalar, bazı sunucularımızın yüzde 60’a varan enerji tasarrufu sağladığını ortaya koyuyor” dedi.

Endüstri standartlarıyla uyumlu ve güvenilir sunucu altyapısı, denenmiş ve test edilmiş entegrasyon ortamı, altyapının sorun çıkarmadan ölçeklenebilmesinin ”Bulut” çözümlerinin getirdiği diğer faydalardan birkaçı olduğunu belirten Zaim, ”Bulut Bilişim sayesinde kurumların herhangi bir BT donanım maliyeti yüklenmesi gerekmiyor. Gelişmiş Servis Anlaşması Düzeyleri (SLAS), standart fiyatlama modeli ve ihtiyaç anında hizmet alabilmenin sağladığı esnek sunucu maliyetleri, Bulut Bilişim çözümlerini cazip kılan diğer faktörler. Bulut çözümleri standartların ve otomasyonun giderek rafine hale gelerek yönetim giderlerinin ve diğer maliyetlerin azalmasına da olanak sağlıyor” görüşünü dile getirdi.

SEKTÖRDE NELER OLDU
Bu yıl içerisinde dünyanın iki büyük bilgisayar şirketi Hewlett-Packard (HP) ve Dell, veri depolama sistemleri üreticisi 3Par şirketini satın almak için rekabete girdi. HP’nin kazandığı savaşta şirket, 3Par’a, müşterilere internet üzerinden yazılım, veri depolama ve diğer hizmetleri teslimi kapsayan kendi ”bulut bilişim” işini geliştirmenin bir yolu olarak bakıyordu.

HP ve Microsoft da şirketlerin bulut bilişimi altyapısına geçmelerini kolaylaştıracak işbirliğine gitti. Bu iki şirket bulut bilişim teknolojisinde kurumsal müşterilere yardımcı olmak için Microsoft Windows Azure platform uygulaması ile ilgili işbirliği yaptı.

bulut bilişim örnek

Bulut Bilişim Nedir ?
İnternet ‘bulutu’ içinde yolunu bulabilen makineleri kullanarak, yazılım yüklemekle uğraşmadan dosya paylaşabilir, film izleyebilir, yazışabiliriz. Bu yapıya Bulut Bilişim denir.

ntvmsnbc

www.panzehir.net

Diğer Yazılar